0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste
Søren Svendsen
PR-foto: Søren Svendsen

Indeklimaet er en udfordring mange steder i landet, og i Helsingør har en gipsplade gjort en forskel. Arkiv.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Helsingør-skole har forbedret indeklimaet med særlige gipsplader

En nyudviklet gipsplade er billigere ved indeklima-renoveringer på skoler, og den har hjulpet skole i Helsingør med at forbedre lydniveauet, siger skoleleder.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.

Spørgeskema om automatisk oplæsning

Et ventilationsloft udviklet til at skabe bedre luftcirkulation og akkustik på skoler har hjulpet en gammel byskole i Helsingør med at skabe et bedre indeklima.

Skolen i Bymidten i Helsingør har brugt ventilationslofter fra Knauf Danoline til at renovere klasseværelser, og det har været virksomt, siger skoleleder Mette Donatzky Pihl i en pressemeddelelse.

»Vores elever havde svært ved at holde fokus især sidst på dagen, og både lærere og elever klagede ofte over hovedpine og udmattethed. Lofterne har imidlertid haft kæmpe indflydelse på indeklimaet. Lyden er tydeligt forbedret, og elevernes evne til at koncentrere sig er markant højere. Det er en verden til forskel,« siger hun.

Skolen er de senere år blevet moderniseret og udvidet, men bygningerne er oprindeligt fra 1886. Derfor er klassernes loftshøjde lavere end i et moderne byggeri, og skolen har været plaget af høje CO2-koncentrationer på op til tre gange den anbefalede mængde.

De bæredygtige gipslofter absorberer lyden og sænker CO2-niveauet i klasselokalerne, fordi luften konstant udskiftes i hele klasselokalet. Det sker i en smøge hen over hele loftsfladen imellem loftspladerne og gennem små huller.

  • Ældste
  • Nyeste
  • Mest anbefalede

Skriv kommentar

2000 tegn tilbage

Læs mere: