0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste
Liselotte Sabroe / Ritzau Scanpix
Foto: Liselotte Sabroe / Ritzau Scanpix

Alle skoler lukkede mandag, og undervisning må foregå hjemmefra.

Fjernundervisning: Tech-virksomheder samler gratis digitale læremidler i ny portal

Den samlede branche for digitale læremidler lancerer siden edtechdonor.dk, der giver lærere og ledere et overblik over de gratis tilbud i forbindelse med coronavirussen.

Nyheder

Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.

Spørgeskema om automatisk oplæsning

Efter at regeringen i sidste uge var i dialog med en række udbydere af digitale læremidler, blev en bred vifte af midler gjort tilgængelige for lærere landet over, der skal til at vænne sig til en hverdag med fjernundervisning.

Nu kan lærere, elever og skoleledere finde et overblik over den digitale hjælp, som mere end 48 af landets udbydere af digitale læremidler har valgt at tilbyde gratis i forbindelse med at alle landets skoler er lukket fra i dag.

Edtech Danmark, foreningen for danske virksomheder, organisationer og insitutioner, der beskæftiger sig med digitale læremidler, har nemlig lanceret portalen edtechdonor.dk.

Ifølge Mikkel Frich, der er direktør for Edtech Denmark, findes der i alt omkring 100 edtech-virksomheder i Danmark og heraf har alle de, der specifikt beskæftiger sig med skolesektor valgt at tilbyde gratis støtte i forbindelse med skolelukningen.

»Vi står usandsynligt godt rustet i Danmark, når det gælder udvikling af læringsteknologi. Ud over at vores skoler og institutioner er rigtig langt fremme i anvendelsen af teknologi i undervisning, er vi også blandt de lande i verden, der har den stærkeste edtech-sektor,« skriver Mikkel Frich i en mail til Politiken Skoleliv.

På hver af edtechdonor.dk’s undersider kan lærere finde hjælp og støtte til undervisning og uddannelse i løbet af de næste uger.

  • Ældste
  • Nyeste
  • Mest anbefalede

Skriv kommentar

2000 tegn tilbage

Læs mere: